Przejdź do treści
Custom Bike Dekers Polska

O czym pamiętać decydując się na trajkę?

O czym pamiętać decydując się na trajkę

O tym pamiętaj myśląc o trójkołowcu!

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się artykuł „Dlaczego warto zdecydować się na trajkę”, w którym pisaliśmy o korzyściach płynących z posiadania poziomego, trójkołowego roweru elektrycznego

Korzyści faktycznie jest sporo, a niektóre mają szczególne znaczenie w zależności od sposobu użytkowania roweru trójkołowego, jednak istnieje parę kwestii, o których należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na taki zakup.

O czym pamiętać decydując się na trajkę

Nietypowe rozmiary

Oczywistą różnicą między rowerem trójkołowym, a zwykłym rowerem są jego gabaryty. Mimo że wymiary roweru jeśli chodzi o szerokość i długość, są dość podobne to w przypadku trójkołowego roweru elektrycznego, jest to dużo masywniejszy pojazd. 

Finalnie zajmuje nieco więcej miejsca w garażu dlatego warto już wcześniej pomyśleć o tym gdzie będziemy przechowywać nasz pojazd. Najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie trajki w garażu. Zapobiegnie to niepożądanemu działaniu wilgoci na rower.

Zdrowa bateria to podstawa

Ponieważ nasze pojazdy są wspomagane elektrycznie i posiadają baterie, istnieje kilka kwestii, które mają realny wpływ na ich żywotność. Najczęstsze pytanie, jakie słyszymy to: „jaki jest czas ładowania?”. To jak długo będzie ładowała się bateria, zależy przede wszystkim od tego, jakiej użyjemy ładowarki. Im mocniejsza ładowarka, tym ładowanie będzie szybsze. 

Jednak krótkie ładowanie nie pozostaje bez znaczenia dla samych ogniw. Z naszych obserwacji wynika, że najlepszy czas ładowania to około 8-9 godzin, czyli przysłowiowe zostawienie na noc. W takim czasie baterie naładują się do pełna bez zbędnego obciążania i nagrzewania.

 

Składając baterie dokładamy wszelkich starań, aby były one szczelne i odporne na warunki pogodowe, czy te w czasie jazdy. Mimo to długotrwałe wystawianie baterii na niekorzystne działanie wilgoci lub niskiej temperatury może mieć negatywny wpływ na jej trwałość. W okresie zimowym również zalecamy przechowywanie baterii w ciepłym otoczeniu

Tak jak wszystkie inne baterie, tak i te w każdym rowerze elektrycznym powoli wytracają zmagazynowaną energię. Dlatego jeśli jakiś czas nie korzystaliśmy z roweru, warto podładować baterie, aby nie stały zbyt długo rozładowane.

Bateria roweru trójkołowego

Sprawa (rower) wyższej wagi

Decydując się na zakup roweru elektrycznego, musimy liczyć się z wagą takiego pojazdu. Przeciętny elektryk waży od 18 do 25 kilogramów. W przypadku naszego elektrycznego roweru trójkołowego zależnie od wybranego modelu musimy się liczyć z wagą od 35 do nawet 50 kilogramów. Waga ta wynika z kilku czynników. Najważniejszym jest sama rama roweru.

Z racji, że nasze rowery to poziome trójkołowce, rozkład masy, a co za tym idzie sił oddziałujących na konkretne elementy, jest inny niż w standardowym rowerze. Odpowiednia budowa konstrukcji oraz wykorzystanie odpowiednich materiałów zapewnia wytrzymałość i bezpieczeństwo.

Wykorzystanie elektryki w naszych rowerach, chociaż znacząco poprawia komfort jazdy i zdecydowanie ułatwia pokonywanie podjazdów, to jednak dokłada kilka kilogramów do wagi całej konstrukcji. W tym miejscu warto się zastanowić, do jakich celów będziemy używać naszej trajki

Jeśli będzie to typowa wyprawówka i planujemy zabierać ze sobą ekwipunek, warto mieć na pokładzie dwie baterie, aby bezproblemowo i z elektrycznym wsparciem docierać do celu. Jeśli jednak planujemy głównie jeździć rehabilitacyjnie lub relaksacyjnie na niewielkich dystansach zdecydowanie wystarczy nam jedna bateria, dzięki czemu znacząco zaoszczędzimy na wadze naszego elektrycznego trójkołowca

Trajka Dekers w kamieniołomie

Przechowywanie roweru

Kolejnym ważnym czynnikiem są warunki, w jakich przebywa nasz rower trójkołowy, gdy z niego nie korzystamy. Jeśli jest to suchy garaż, to nie ma żadnego problemu. Jednak jeśli nasz rower garażuje na zewnątrz, warto byłoby zabrać same baterie do domu. Dzięki temu nie będziemy narażać ich na działanie wilgoci czy pogody. 

Dodatkowa rundka po blogu?

Wiemy, że chcesz tu zajrzeć